Vianor
Vianor on alansa suurin ja kattavin rengasketju Pohjoismaissa, Venäjällä ja IVY-maissa. Ketjuun kuului vuoden 2009 lopussa yhteensä 623 myyntipistettä Nokian Renkaiden päämarkkinoilla 19 eri maassa. Nokian Renkaat omistaa itse yhteensä 170 Vianor-pistettä, muut toimivat franchising tai partner-periaatteella. Vianor-ketju myy henkilöja jakeluautonrenkaita, kuorma-autonrenkaita ja raskaita renkaita. Nokian-merkkisten renkaiden lisäksi ketju myy muita johtavia rengasmerkkejä sekä erilaisia autoiluun liittyviä tuotteita kuten vanteita, akkuja ja iskunvaimentimia. Vianorin palveluvalikoimaan kuuluvat renkaiden vaihdot ja asennukset, sekä myyntipisteestä riippuen öljynvaihdot, pikahuollot ja rengashotellit.
Monipuolista palvelua lähellä asiakasta

Vianor-rengasketju toimii Nokian Renkaille strategisesti tärkeillä markkinoilla konsernin kasvun keihäänkärkenä. Toiminta-alueensa johtavana rengasketjuna Vianor rakentaa perustaa konsernin tuotteiden pysyville markkinaosuuksille. Vianorin omassa myyntipisteverkostossa päätehtävänä on maksimoida Nokian-merkkisten renkaiden myynti, pitää yllä tavoiteltua hintatasoa sekä kehittää palvelukonsepteja ja prosesseja. Nokian Renkaat haluaa parantaa Vianorin avulla koko toimialan kannattavuutta ja menestymisen edellytyksiä.
Vuonna 2009 Vianor laajensi edelleen franchising- ja partner-verkostoaan Nokian Renkaiden ydinmarkkinoilla, Vuoden lopussa Vianor toimi 19 maassa, kattavimmin Pohjoismaissa, Venäjällä ja Ukrainassa. Vianor-verkostoon kuului yhteensä 623 myyntipistettä, joista 453 oli partner ja franchisingpisteitä ja 170 omia myyntipisteitä. Vuoden aikana verkosto kasvoi 116 myyntipisteellä. Markkinaosuudet nousivat verkoston laajentumisen seurauksena.
Vuonna 2009 alhainen kysyntä kaikissa asiakasryhmissä laski Vianorin oman myyntipisteverkoston myyntiä ja liiketulosta. Vianor teki kiinteitä kustannuksia karsivia rakennemuutoksia, kuten kannattamattomien toimipaikkojen sulkemisia ja henkilöstövähennyksiä. Säästötoimenpiteet laskivat kiinteitä kustannuksia toisella vuosipuoliskolla. Varastoja pienennettiin ja optimoitiin kannattavimpien tuoteryhmien mukaisesti. Kassavirta parani ja oli selvästi positiivinen.

